Ασφάλεια στο διαδίκτυο

SID 2017 Save the Date

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο στην ημέρα Ασφαλούς Διαδίκτυου υλοποιώντας δράσεις σχετικές με το σημαντικό αυτό θέμα. Οι μαθητές γνωρίζουν και ευαισθητοποιούνται στη χρήση του Διαδικτύου με Ασφάλεια. Μαθαίνουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του Διαδικτύου. Γνωρίζουν μεθόδους αντιμετώπισης και προστασίας από τους κινδύνους του Διαδικτύου. Καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας 6-10 Φεβρουαρίου 2017, στο μάθημα των ΤΠΕ οι μαθητές παρακολουθούν ταινίες για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο, παίζουν σχετικά παιχνίδια, διαβάζουν συμβουλές για το Διαδίκτυο, φτιάχνουν αφίσες και ζωγραφιές, λύνουν κουίζ και ασκήσεις, απαντούν σε ερωτηματολόγια.

Μάθε κι εσύ να χρησιμοποιείς το Διαδίκτυο με Ασφάλεια.

wind-imera-asfalous-diadiktyou