ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΤ2 ΚΑΙ ΣΤ3 ΤΟΥ 2ου Δ.Σ. ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ ΣΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ-ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ TV5MONDE ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

ΔΙΕΘΝΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΩΝ ΒΡΑΒΕΥΜΕΝΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΤΟΥ ΣΤ2 ΚΑΙ ΣΤ3 ΤΟΥ 2ου Δ.Σ. ΠΟΡΤΟ ΡΑΦΤΗ ΣΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ-ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟΥ ΓΑΛΛΙΚΟΥ ΚΑΝΑΛΙΟΥ TV5MONDEΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΓΑΛΛΙΚΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του περσινού Ε2 και φετινού ΣΤ2 και ΣΤ3, μετά τη βράβευση τους με το 1ο Πανελλήνιο Βραβείο από το InstitutFrançaisdeGrèce(Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας) για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό «Γαλλικά και Περιβάλλον»(σχολικό έτος 2022-23),κλήθηκαν να πάρουν μέρος με ιδιαίτερη επιτυχία στην εκδήλωση-εκπομπή του γαλλικού τηλεοπτικού καναλιού TV5MONDE, σε συνεργασία με την ΕΡΤ και τραγούδησαν το γαλλικό τραγούδι «LESTROISPETITSPAS».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στους κήπους του πολιτιστικού κέντρου « Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος» την Τρίτη 12/12/2023 με οικοδεσπότη τη δημοσιογράφο-ανταποκρίτρια της ΕΡΤ και του TV5MONDEσε Αθήνα και Παρίσι αντίστοιχα, κα Αλεξία Κεφαλά και μεταδόθηκε σε απευθείας σύνδεση σε όλο τον κόσμο. Ιδιαίτερη ήταν η χαρά των γονέων, οι οποίοι απόλαυσαν τη χορωδία, που αποτελούνταν από τους μαθητές και τις μαθήτριες των δυο τμημάτων.

Η καθηγήτρια των Γαλλικών κα Σοφία Αντωνοπούλου που καθοδήγησε τη δράση καθώς και ο υποδιευθυντής του σχολείου κος Σωτήρης Αναστασόπουλος, ο οποίος προετοίμασε τη χορωδία των μικρών καλλιτεχνών, ευχαριστούν πρώτιστα τους μαθητές και τις μαθήτριες για το ζήλο, τη συνέπεια και την αγάπη τους σε αυτή τη δράση, το Σύλλογο Γονέων-Κηδεμόνων του σχολείου μας αλλά και τους γονείς των μαθητών και μαθητριών για την αμέριστη στήριξή τους-ουσιαστική και ηθική- καθόλη τη διάρκεια της διαδικασίας αυτής.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να παρακολουθήσουν ολόκληρη την εκδήλωση ακολουθώντας το σύνδεσμο που εμφανίζεται στη συνέχεια, όπου από το 43ο λεπτό κι έπειτα μπορούν να καμαρώσουν τα παιδιά μας!

Σοφία Αντωνοπούλου

ΠΕΟ5-Γαλλικών