Ασφάλεια στο διαδίκτυο

SID 2017 Save the Date

Την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου. Το σχολείο μας συμμετέχει κάθε χρόνο στην ημέρα Ασφαλούς Διαδίκτυου υλοποιώντας δράσεις σχετικές με το σημαντικό αυτό θέμα. Οι μαθητές γνωρίζουν και ευαισθητοποιούνται στη χρήση του Διαδικτύου με Ασφάλεια. Μαθαίνουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του Διαδικτύου. Γνωρίζουν μεθόδους αντιμετώπισης και προστασίας από τους κινδύνους του Διαδικτύου. Καθόλη τη διάρκεια της εβδομάδας 6-10 Φεβρουαρίου 2017, στο μάθημα των ΤΠΕ οι μαθητές παρακολουθούν ταινίες για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο, παίζουν σχετικά παιχνίδια, διαβάζουν συμβουλές για το Διαδίκτυο, φτιάχνουν αφίσες και ζωγραφιές, λύνουν κουίζ και ασκήσεις, απαντούν σε ερωτηματολόγια.

Μάθε κι εσύ να χρησιμοποιείς το Διαδίκτυο με Ασφάλεια.

wind-imera-asfalous-diadiktyou

Θεατρική Παράσταση

Οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το θέατρο Αλίκη στις 16 Ιανουαρίου και παρακολούθησαν το έργο "Μόνο αν το πιστέψεις".

2016/12/23_"Οδύσσεια" στον κινηματογράφο

Οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον πολυχώρο Mall στις 23 Δεκεμβρίου και παρακολούθησαν στον κινηματογράφο την ταινία"Οδύσσεια".

2016/12/16_Μουσείο Κούκλας

Οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Κούκλας Mabrida στις 16 Δεκεμβρίου και παρακολούθησαν θέατρο με μαριονέτες.

2016/12/05_Μουσείο Οίνου "Ελιά"

Οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο Μουσείο Οίνου στις 5 Δεκεμβρίου και παρακολούθησαν δράσεις με θέμα "Ελιά".

2016/11/25_Βυζαντινό Μουσείο

Οι μαθητές της Ε΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Βυζαντινό Μουσείο  στις 25 Νοεμβρίου και ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου.

2016/11/18_Θεατρική Παράσταση

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το θέατρο "Κάτω από τη Γέφυρα" στις 18 Νοεμβρίου και παρακολούθησαν το έργο "Ο γάτος που έμαθε σε ένα γλάρο να πετάει".

2016/10/18_Επίσκεψη στο Ένεκα Παιδείας

Οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο Ένεκα Παιδείας  στις 18 Οκτωβρίου και παρακολούθησαν το Τρένο με τα συναισθήματα.

2016/10/14_Επίσκεψη στο Πειραματίξ

Οι μαθητές των Ε΄και ΣΤ΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο Πειραματίξ στις 14 Οκτωβρίου.

2017/01/23_Επίσκεψη στο Πειραματίξ

Οι μαθητές των Α΄και Β΄τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν τον χώρο Πειραματίξ στις 23 Ιανουαρίου.

Πολιτιστικές δράσεις

Εκπαιδευτική δραστηριότητα

Αυτό είναι ένα προεπιλεγμένο πρότυπο ιστοσελίδας, το οποίο μπορείτε να τροποποιήσετε.

Όταν προσθέτετε ένα άρθρο κάτω από την κατηγορία : "--Εκπαιδευτικές" τότε αυτό αυτόματα εμφανίζεται στη συγκεκριμένη διαδρομή του ιστοτόπου (Δραστηριότητες --> Εκπαιδευτικές).

Περιβαλλοντική εκπαίδευση

Σκοπός της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές/τριες τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και κοινωνικό περιβάλλον, να ευαισθητοποιηθούν για τα προβλήματα που συνδέονται με αυτό και να δραστηριοποιηθούν με ειδικά προγράμματα, ώστε να συμβάλουν στη γενικότερη προσπάθεια αντιμετώπισής τους.

Αγωγή υγείας

Σκοπός των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας είναι η προάσπιση, η βελτίωση, και η προαγωγή της σωματικής, ψυχικής και κοινωνικής ευεξίας των μαθητών/τριών, αφενός μεν με την ενδυνάμωση της προσωπικότητάς τους, αφετέρου δε με την αναβάθμιση του κοινωνικού και φυσικού περιβάλλοντός τους.

Η Αγωγή Υγείας αποτελεί την ενδεδειγμένη προληπτική προσέγγιση στο χώρο της εκπαίδευσης στην αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν στις διαπροσωπικές σχέσεις, στην αντικοινωνική συμπεριφορά, στην παραβατικότητα, στο κάπνισμα, στο αλκοόλ, στα ναρκωτικά, στα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα, στην παχυσαρκία, στην οδική ασφάλεια καθώς και στο ρατσισμό.